Recyklovaná useň

Recyklovaná useň je materiál který je směsicí netkaných a nerovnoměrně rozložených vláken. Podstatu tvoří usňová vlákna různých typů. Tato směsice vytváří vláknité rouno, které je zpevněno přírodními pojivy tak, že vytváří pevný materiál velmi se podobající přírodní usni. Tento materiál obsahuje více než 70% přírodní usně. Pro výrobu jsou zpracovávány odpady ze zpracovatelského kožedělného průmyslu. Jsou tvořeny tříslo a chromočíněnými usněmi. Pro zpevnění se přidává přírodní kaučuk, přírodní tuky a třísloviny.
Recyklovaná useň je od té přírodní téměř k nerozeznání. Zachovává si většinu vlastností kterých si na přírodních usních tak ceníme. Při použití přiměřené konečné úpravy pak tento materiál od přírodní usně rozeznají jen odborníci.
Recyklovanou useň je možno rovněž barvit. Firma Reisenthel používá tento materiál především v přírodním světle hnědém provedení a také v šedo-černém zbarvení.
Tak jako u přírodní usně je třeba počítat s mírnými barevnými odchylkami, které jsou dány přírodním charakterem produktu. Zpracování recyklované usně nezatěžuje životní prostředí.